• امروز سه شنبه یکم تیر 1400 

اخبار سازمان اوقاف

هبه و نذورات رقیب جدی وقف

هبه و نذورات رقیب جدی وقف

رقیب اصلی وقف در شرایط کنونی هبه، صلح و نذورات است که به جد این امر ماندگار را تحت تأثیر قرار داده است.

 دوشنبه 27 اردیبهشت 1400   33  0      

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر مهدی ستوده در گفت‌و گو با ایسنا، اظهار کرد: اداره کل اوقاف و امور خیریه با توجه به وظیفه خطیر در صیانت از موقوفات تلاش می‌کند تا با اولویت عمل به نیات واقفان را به عنوان یک اصل اساسی مورد توجه قرار دهد.
وی از وقف به عنوان مدیریت مال و ثروت بعد از گذر از این زندگی دنیوی و مادی دانست و تصریح کرد: عده‌ای برای سرمایه‌گذاری اخروی خود دست به عمل وقف می‌زنند تا بعد از مرگشان براساس نیات و اهدافی که دارند، عایدات امر خداپسندانه وقف نصیب آنها شود.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اردبیل گفت: اداره کل اوقاف در سطح استان و شهرستان‌ها در چند محور کارکرد و فعالیت‌های خود را به شکلی هدف‌گذاری کرده تا در خدمت واقفان بوده و نیت آنها به شکل صحیح به سرانجام برسد.
ستوده به تنوع خیرات و مبرات از وقف معنوی و مادی گرفته تا ملکی و سایر حوزه‌ها افزود: صرفا وقف مربوط به واگذاری ملک و یا ساختمان نیست بلکه برخی‌ها با صرف عمر خود در مسائل معنوی، تربیتی و آموزشی سعی می‌کنند کار ماندگاری انجام داده و به یک حسنه ماندگار دست بزنند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: استان اردبیل جز استان‌های درجه سه در انجام عمل وقف است و هر چند موقوفات متعددی نداریم اما سعی و تلاشمان بر این بوده تا مردم را ترغیب و تشویق به این امر خداپسندانه کنیم.
ستوده به شناسایی شش هزار موقوفه و رقبه در سطح استان اشاره کرد و ادامه داد: اکثر موقوفات و رقبات در استان اردبیل شناسایی و سازماندهی شدند.
وی  به سه مشکل اساسی در مدیریت موقوفات اشاره کرد و گفت: گاه با فروش اعیان واحدهای واگذار شده روبه‌رو هستیم که این خود مشکلاتی را در اجاره این واحدها و کسب درآمد به وجود آورده است.
وی فروش سرقفلی را دیگر مشکل موقوفات در اردبیل اعلام کرد و افزود: یکی دیگر از مشکلات در حوزه وقف موقوفاتی است که فاقد درآمد بوده و اداره کل اوقاف سعی می‌کند تا نسبت به احیای درآمد آنها برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری را به شکل صحیح انجام دهد.
ستوده سیاست سازمان را در تقویت امر وقف و احیاگری در این بخش یادآور شد و تصریح کرد: باید به تقویت اعتقاد و باور افراد در استفاده بهینه از موقوفات و همچنین صیانت از این سرمایه‌های اجتماعی توجه کنیم و زمینه اعتماد مردم را به نهاد وقف در انجام این امر خداپسندانه به وجود آوریم.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اردبیل اضافه کرد: متأسفانه این اعتماد لطمه خورده و ما با ضعف اطلاع‌رسانی نتوانستیم وقف و ابعاد آن را به مردمی معرفی کنیم.
وی به رقبای اصلی وقف نظیر هبه، صلح و نذر اشاره کرد و ادامه داد: در کنار زکات و خمس به عنوان امر واجب، وقف از امور توصیه شده برای مسلمانان است تا در این زمینه بتوانند اهداف مورد نظر را در کمک به نیازمندان و دستگیری از مستمندان به انجام برسانند.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار