• امروز پنج شنبه پانزدهم خرداد 1399 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

امام جمعه اردبیل:اعتماد مردم بالاترین ثروت اوقاف است.

امام جمعه اردبیل:اعتماد مردم بالاترین ثروت اوقاف است.

آیت الله دکتر سیدحسن عاملی نمایندع محترم ولی فقیه و امام جمعه استان اردبیل گفت:اعتماد مردم بالاترین ثروت اوقاف است و باید خود را به سطحی برساند که مورد وثوق مردم قرار گیرد.

 یک شنبه 12 آبان 1398   62  0      

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امورخیریه استان اردبیل ،حجت الاسلام والمسلمین دکتر ستوده مدیرکل اوقاف و امورخیریه استان اردبیل به همراه کارکنان این اداره کل با حضور در دفتر امام جمعه اردبیل با معظم له دیدار و گفتگو کردند.در این دیدار دکتر ستوده گفت:اجرای امینانه موقوفات در اردبیل به شکل عملیاتی اجرا می شود.وی افزود:اقدامات خوبی در راستای اجرای برنامه های فرهنگی اجتماعی صورت گرفته است که بارزترین آن آزادی 18 نفر زندانی می باشد. مدیرکل اوقاف و امورخیریه کفت:احیاگری در امر معرفی امامزادگان که به عنوان قطب فرهنگی جامعه به شمار می روند یکی دیگر از محورهای اصلی این مجموعه است که این امر بر اساس ضرورت جامعه انجام می  یابد تا وقف و موقوفه به مزاج مردم برسد.آیت‌الله دکترحسن عاملی نیز در نشست با کارکنان اوقاف و امور خیریه استان اردبیل عنوان کرد: تهیه نقشه تیپ با معماری ایرانی اسلامی در مساجد با همکاری سازمان نظام مهندسی استان ضروری است.
نماینده ولی فقیه در استان اردبیل تصریح کرد: متأسفانه در احداث برخی از مساجد تنها به بنای چهاردیواری اکتفا شده و از پرداخت به مسائل و جنبه‌های مهم فرهنگی غفلت می‌شود.
به گفته وی در ترکیه مساجدی با معماری زیبا احداث می‌شود که در آینده نزدیک ظرفیت تبدیل شدن به آثار باستانی هنری و دینی را دارد ولی متاسفانه در استان ما در ساخت مساجد چنین دوراندیشی دیده نمی‌شود.
امام جمعه اردبیل یادآور شد: باید در خصوص مساجد بر آینده نگری نیز تاکید کرد و انتظار داریم مدیریت جدید اوقاف و امور خیریه الگوی مدیریتی ارزشمندی را به سایر استان‌ها صادر کند.
به گفته وی سازمان اوقاف و امور خیریه بزرگترین مرکز امانت داری برای حمایت از نیازمندان است چرا که افراد خیر و واقفین نیک اندیش به جای سپردن مدیریت اموال و دارایی خود به افراد غیرمتعهد که ممکن است امانتدار خوبی نیز نباشند، اموال خود را به اداره دولتی که دارای قانون و ضرابط مشخصی است واگذار می‌کنند تا از پاداش معنوی اخروی حاصل از اموال خود بهره مند شوند.
امام جمعه اردبیل با تأکید بر استفاده از ظرفیت فرهنگ و هنر برای تبیین اهمیت وقف، افزود: پیشنهاد می‌شود تا فیلمی از چگونگی و روند وقف واقفین و نتایج و آثار مثبت آن در جامعه تهیه و در معرض نمایش عموم قرار گیرد.
عاملی با بیان اینکه جای خالی تبلیغات در حوزه وقف در سطح جامعه احساس می‌شود، یادآور شد: رفتار کارکنان اوقاف باید به افزایش جلب اعتماد عمومی نسبت به موضوع وقف بیانجامد.
وی تصریح کرد: لازم است تا اوقاف روشنگری و اطلاع رسانی دقیقی در خصوص هزینه کرد نذورات واریزی به امامزاده‌ها را انجام دهد چرا که عده‌ای به دنبال ایجاد شایعه در جامعه هستند تا از این طریق اعتماد مردم به اوقاف را خدشه دار کنند.
عاملی با بیان اینکه نقش صداوسیما و رسانه‌ها در معرفی جایگاه وقف و ترویج آن بی بدیل است، افزود: آمریکا و کلیساهای آنان با وقف مدیریت می‌شود و وقف تنها مختص کشورهای اسلامی نیست.
امام جمعه اردبیل ، یادآور شد: پیشنهاد می‌کنیم تا کنفرانس بین المللی وقف در کشور برگزار شود تا کشورهای جهان گزارش و روش‌های وقف را به صورت علمی با همدیگر به اشتراک بگذارند.
آیت الله دکتر عاملی با بیان اینکه فرهنگ وقف اوج ظهور عواطف انسانی در جامعه است که اگر این عواطف انسان دوستانه از بین رود جنایات متعددی در جامعه رخ خواهد داد، افزود: موقوفات تصرف یافته باید با مدیریت اداره کل اوقاف خلع ید شود امام جمعه اردبیل تصریح کرد: مدیریت فرهنگی مساجد با هیئت امناهایی که فاقد صلاحیت علمی، فرهنگی و کارشناسی شده باشند عملی نخواهد شد و باید این اعضا کادر علمی و متخصصی را جذب مساجد کنند.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار